بازاریابی اینترنتی

همه چیز درباره بازاریابی اینترنتی موفق در سال 98

مهم ترین روش های بازاریابی اینترنتی،مزیت بازاریابی اینترنتی نسبت به تبلیغات محیطی چیست؟

بازاریابی اینترنتی چیست

بازاریابی اینترنتی چیست

بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ نوعی از بازاریابی است که در آن پیغام های تبلیغاتی خود را در فضای اینترنت به بازار هدف میرسانیم.
در این نوع از بازاریابی اساسا و به لحاظ اصول بازاریابی هیچ تفاوتی با بازاریابی سنتی دیده نمی شود و صرفا ابزار های مورد استفاده تغییر کرده است و مزایای بی شماری نیز به وجود آمده است.

در ادامه به معرفی انواع روش های بازاریابی اینترنتی میپردازیم:

1-بهینه سازی برای موتورهای جست و جو مثل گوگل

اولین قدم در بازاریابی اینترنتی این است که یک وب سایت حرفه ای داشته باشیم و برای موتور جستوجو گوگل بهینه یا اصطلاحا سئو SEO کنیم.
این روش کاملا رایگان است و به همین دلیل بسیار مورد استقبال است تا جایی که گفته میشود اگر بودجه برای بازاریابی ندارید فقط سئو کنید.
سئو سایت یا بهینه سازی سایت یک فرایند بلند مدت است که بر روی وب سایت انجام میشود تا سایت در کلمه کلیدی مورد نظر keyword به صفحه اول نتایج گوگل صعود کند.
برای آشنایی کامل با این روش قدرت مند توصیه میکنم مقاله زیر را از دست ندهید.

2-تبلیغات کلیکی گوگل

زمانی که شما در گوگل یک کلمه را سرچ میکنید مثلا “درب ضد سرقت” در هر صفحه تعدادی نتایج به صورت ارگانیک و رایگان نمایش داده میشود و تعدادی از نتایج هم به صورت پولی در بالا و پایین نتایج ارگانیک قرار گرفته اند.
این نوع از نتایجT جزو برنامه تبلیغاتی گوگل است که به google ads معروف است.

بازاریابی اینترنتی با گوگل ادوردز

 

هزینه این نوع تبیلغات بر پایه کلیک است.یعنی شما حساب گوگل خود را شارژ میکنید و به ازای هر کلیک مبلغ مشخصی از حساب شما کسر میگردد.
مشکل این نوع تبلیغات نسبت به سئو رایگان، هزینه بالای ان است و مخصوصا در شرایط فعلی ایران با قیمت بالای دلار کسب وکارهای کمتری از این روش استفاده میکنند.
البته تبلیغات کلیکی گوگل برای بسیاری از شرکت ها نیز پر بازده بوده است.در واقع برگشت سرمایه ROI، خوب بودن یک روش را مشخص میکند.

3-تبلیغات بنری

در این روش هر بنر تبلیغاتی دیگر شما میتواند در هر رسانه دیجیتالی قرار بگیرد و به ازای کلیک یا میزان بازدید بنر ،هزینه میپردازید.
بنر شما می تواند در هر سایت مثل آپارات ،ورزش3 یا دیگر رسانه‌های دیجیتال مثل شبکه های اجتماعی هدف و اپلیکیشن های موبایلی نمایش داده شود.
یکی از مهم ترین روش های تبلیغات اینترنتی تبلیغات بنری است.

4- بازاریابی شبکه های اجتماعی

در حال حاضر مهم ترین شبکه اجتماعی ایران اینستاگرام است. اینستاگرام جمعیتی حدود ۳۰ میلیون ایرانی را به خود اختصاص داده است بنابراین با وجود چنین ترافیک عظیمی از ایرانی ها در اینستاگرام بازاریابی اینستاگرام بسیار مهم و سودآور است.

عده ای از افراد از این شبکه اجتماعی درآمدهای وحشتناکی دارند و عده بسیار بیشتری هم درامدهای متنوعی از چند میلیون تا چند ده میلیون را از این طریق به دست آوردند.

خود من زمانی که هیچ سرمایه ای نداشتم “آکادمی مهندسی شیمی” را با ایجاد یک صفحه رایگان در اینستاگرام شروع کردم.امروز پس از 1.5 سال من درامد بالای 20 ملیون تومان در ماه را از آکادمی مهندسی شیمی دارم.البته نمیخوام بگم همه این درامد به خاطر اینستاگرام است.

در اینستاگرام شما می‌توانید خیلی عالی و بدون واسطه با مشتریان احتمالی خود در ارتباط باشید.
به خصوص اگر کسب و کار شما به گونه‌ای است که محصولات فیزیکی دارید یا خدماتی دارید که تصویر زیبا و نشان دادن تصاویر زیبا در آنها خیلی مهم است بازاریابی اینستاگرامی بسیار موثر خواهد بود.

پرسونال برند ها مثل معلم های زبان، آرایشگرها،سخنران ها ،مزون ها،فروشگاه ها و بسیاری از کسب و کارها از فضای اینستاگرام استفاده کرده و با این نوع از بازاریابی اینترنتی کسب و کار خود را رونق دادند.
اما در همین شرایط هم کسب و کارهای بسیار زیادی نتوانستند از فضای اینستاگرام استفاده کنند و شکست خوردند. دلیل آن هم واضح است.

شما باید قواعد بازی در اینستاگرام را قبل از ورود به این حیطه یاد بگیرید!

اینستاگرام کاملا قواعد خاص خود را دارد و با پیشرفت روز افزون الگوریتم های اینستاگرام و باهوش شدن آن، کار کردن در این فضا و جذب فالوور هدفمند به استراتژی نیاز دارد.

در اینده درباره اینستاگرام و موفقیت در این بستر اطلاعات بسیار بیشتری خواهم داد.

5-بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی بازاریابی اینترنتی

در بازاریابی ایمیلی سیستمی را در روی وبسایت خود تنظیم می‌کنیم، صفحاتی را می سازیم و در این صفحات به افراد علاقه مند پیشنهاد ارزشمندی می‌دهیم تادر ازای آن، ایمیل افراد را دریافت کنیم.

اگر شما وب سایت داشته باشید و وب سایت خود را با استفاده از روش اول که توضیح داده‌ام سئو کرده باشید احتمالاً در ماه چند هزار بازدید کننده خواهد داشت.

کاری که شما باید بکنید این است که به وسیله ساختن صفحات فرود ایمیل landing page ایمیل بازدید کننده ها را دریافت کنید و بعد از اینکه آنها سایت شما را ترک کردند به وسیله سیستم ایمیل مارکتینگ برای آنها ایمیل بفرستید که این ایمیل های شما حاوی پیام های تبلیغاتی شما هست.

البته مهم نیست که بازدیدکننده از چه طریقی وارد وبسایت شما می شود، ممکن است از طریق سئو یعنی گوگل باشد، می‌تواند از طریق تبلیغات بنری، تبلیغات کلیکی، رسانه های اجتماعی مثل صفحه اینستاگرام شما به صفحات فرود هدایت شوند و در این صفحه شما ایمیل افراد را جذب کنید.
ایمیل مارکتینگ یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی اینترنتی است که برگشت سرمایه حدود ۴۰ برابری را دارد.

چرا باید بازاریابی اینترنتی را دردستور کار قرار داد؟

در حال حاضر نزدیک به حداقل ۴۰ میلیون ایرانی تلفن همراه دارد و از اینترنت بر روی موبایل و کامپیوتر استفاده می کنند.
روزانه میلیون‌ها نفر در موتورهای جستجو مطالب مورد نظر خود را سرچ میکند. روزانه در شبکه های اجتماعی میلیونها نفر پست می گذارند و جمعیت عظیمی در این فضا وجود دارد.
بدون شک اگر شما بتوانید در فضای اینترنت پیغام تبلیغاتی خود را به مخاطبان هدف برسانید درآمدی بسیار بالا خواهید داشت.

این کاری بود که خود بنده هم در بیزینس های قبلی انجام دادم و من از این طریق تونستم در صنعت پلاستیک و آکادمی مهندسی شیمی به درآمدهای بسیار بالایی برسم.

مزایا بازاریابی اینترنتی نسبت به بازاریابی سنتی

1-مزیت بازاریابی اینترنتی این است که شما میتوانید پیغام تبلیغاتی خود را به افراد بسیار بیشتری نسبت به تبلیغات محیطی برسانید.
فرض کنید که شما یک بیلبورد اجاره کرده اید و کسب و کار خود را روی آن تبلیغ میکنید. موضوعی که است اینکه افرادی که بیلبورد شما را میبینند صرفاً محدود به همان منطقه فیزیکی خاص هستند و هدفمند نیستند.

مشکل دیگر این است که شما به طور موقت میتوانید بیلبورد را داشته باشید و هزینه اجاره آن کمرشکن است.اگر بودجه بازاریابی هنگفتی نداشته باشید تبلیغات مستمر در رسانه ها مثل رادیو،تلویزیون،نشریات معتبر و… بسیارگران است.

در مثال بیلبورد شما هزینه بسیار سنگینی را متحمل اجاره بیلبورد شده اید که احتمالاً برابر هزینه یک سال بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ است و برگشت سرمایه ای این روش نیز خیلی بالا نیست.

در بازاریابی اینترنتی شما می توانید محصول و خدمات خودرو به مشتریانی از سراسر کشور عرضه کنید و در واقع پیغام تبلیغاتی خود را به افرادی در سراسر کشور برسانید .حتی ممکنه است مشتری شما در خارج از کشور باشد.

این مهم ترین مزیتی است که بازاریابی اینترنتی نسبت به بازاریابی سنتی دارد.

2-مزیت دیگر بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی سنتی و تبلیغات محیطی این است که بسیار ارزان تر است.

3- در بازاریابی اینترنتی شما می توانید تمام عملکردهای خود را بسنجید و اندازه گیری کنید. امکانی که در بازاریابی سنتی به تبلیغات محیطی وجود ندارد.

یعنی هر رسانه و هر روشی که بازدهی خوبی ندارد را حذف میکنید و با دیگر روش ها جایگزین میکنید.

به طور مثال شما می توانید ببینید که روزانه چند نفر وارد وبسایت شما می شود، از چه طریقی با شما آشنا شدند و به وبسایت شما آمده اند، بر روی چه صفحات و چه محصولاتی وقت بیشتری را صرف کردند،چه موضوعاتی و چه صفحاتی از سایت شما علاقه بیشتری نشان داده‌اند.

4-یک مزیت بسیار مهم بازاریابی انلاین هدمند بودن است ، یعنی وقتی که سایت خود را سئو می‌کنید ترافیک بسیار هدفمندی وارد سایت شما خواهد شد.

به طور مثال اگر سایت شما در حوزه خرید و فروش پمپ فعالیت می کند شما سایت خود را روی کلمه پمپ بهینه سازی می کنید تا به صفحه اول نتایج گوگل برسد، بنابراین کسی که پمپ را سرچ میکند و سایت شما را پیدا می کند احتمال بسیار بالایی دارد که از شما خرید بکند.

این کاربر کاملا هدفمند و البته بسیار ارزشمند است.

اما شما در تبلیغات محیطی بنر خود را روی یک دیوار می چسبانید و همه جور افرادی از کودک گرفته تا کهنسال با علایق و نیازهای مختلف آگهی شما را میبینند در این شرایط آگهی شما چقدر هدفمند است؟

رفتار کاربران تغییر کرده است!

5- علت دیگری که باید در بازاریابی اینترنتی استفاده کنیم این است که رفتار کاربران امروز عوض شده است.

افراد ترجیح می دهند به جای اینکه در بازار برای محصول خود جسب وجو کنند، در اینترنت سرچ کنند و اطلاعات کافی را کسب کنند .در این شرایط اگر سایت خوبی وجود داشته باشد و سرویس مطلوبی وجود داشته باشد که قابل اعتماد باشد،کاربر احتمالا خرید خود را در همین فضا انجام دهند.

مثال مهم در حوزه کسب و کارهای آموزشی

به طور مثال در کسب و کارهای آموزشی، افراد ترجیح می دهند به جای اینکه بروند و در فضای آموزشگاه فیزیکی بنشینند تا یک ساعت آموزش ببینند ،فیلم آن آموزش را در فضای اینترنت خریداری کرده و در هر ساعت و  هر مکانی تماشا کنند.

6- موضوع بعدی که اهمیت بازاریابی اینترنتی را می رساند برندسازی اینترنتی است.

وقتی شما در فضای اینترنت دیده می شوید و افراد زیادی سایت شما را می بینند، صفحه اینستاگرام شما را میبینند، ایمیل های شما را دریافت میکنند ،در واقع آگاهی از برند شما بالاتر می رود .

کاربران بهتر به شما اعتماد می‌کنند و اگر این کاربران در فضای فیزیکی و آفلاین شما را ببینند احتمال خرید کردن شان از شما افزایش می یابد.
بنابراین در بازاریابی اینترنتی صرفا هدف فروش در فضای اینترنت نیست بلکه ما می خواهیم کاری بکنیم تا فروش ما به صورت کلی افزایش پیدا بکند.

یعنی بدنسازی باعث می شود که اعتماد کاربران به ما بیشتر شده و آنها در فضای فیزیکی هم از ما بهتر خرید بکنند و ما میتونیم از رقبا پیشی بگیریم.

 

برچسب ها

امید اصغری

امید اصغری هستم کمکتون میکنم با بازاریابی انلاین بیشتر بفروشید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت
لطفا نام و شماره تماس خود را وارد کنید
اطلاعات شما نزد ما محفوظ است.نگران نباشید.
"A placerat mauris placerat et penatibus porta aliquet sed dapibus, pulvinar urna cum aliquet arcu lectus sed tortor aliquet sed dapibus."
John Doe, Astronomer
Bubble Company Inc. © 2011-2014
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
برای فتح گوگل آماده ای؟همین الان دریافت کن!
سئو داخلی : 16 قدم عملی سریع تا رسیدن به سئو داخلی حرفه ای در سال 2019
سئو داخلی : 16 قدم عملی سریع تا رسیدن به سئو داخلی حرفه ای در سال 2019
اجرای این چک لیست سئو شما را به صدر نتایج می رساند.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ است.نگران نباشید.